Parownica ręczna czy stojąca – którą wybrać?

parownica

Prasowanie nie należy często do naszych ulubionych codziennych czynności, a nawet jeśli nie sprawia nam większego problemu, mamy przesyt, jeżeli musimy prasować często lub dużo. A dzieje się tak niejednokrotnie – wszelkie sklepy z ubraniami muszą mieć wyprasowane ubrania; alergicy muszą dbać o to, by ich ubrania były wyprasowane; warto prasować również ubranka swoich dzieci. Powodów, dla których musimy prasować może być naprawdę sporo. Nic więc dziwnego, że chcemy sobie cały ten proces usprawnić. Żeby tak się stało, pomocna może okazać się parownica. Jaką wybrać?

Czym jest parownica i jak działa?

Parownica jest to urządzenie, które prasuje tkaniny przy pomocy pary wodnej. Cząsteczki pary wnikają w materiał i sprawiają, że zagniecenia znikają. Cząsteczki pary mogą też dezynfekować i odświeżać materiał.

Działanie parownicy jest proste – wystarczy uzupełnić wodę w pojemniku i poczekać aż się nagrzeje. Kiedy tak się stanie, powstanie para i możemy rozpocząć prasowanie. 

Prasujemy ubrania, które znajdują się na wieszakach. Niektóre parownice mają go zamontowanego do urządzenia, jednak nie ma to dużego znaczenia, najważniejsze, żeby ubranie znajdowało się na wieszaku. Jedną ręką trzymamy parownicę, drugą lekko naciągamy ubranie, kierujemy w stronę materiału końcówkę parownicy i prasujemy. 

Jak więc widać, to bardzo ciekawe i ułatwiające prasowanie urządzenie. Dostępne są dwa rodzaje – parownica ręczna oraz stojąca. Która będzie lepsza? Podpowiadamy!

Parownica ręczna 

Parownica ręczna ma tę zaletę i często przewagę nad innym rodzajem, że jest naprawdę mała i poręczna. Nie tylko bez problemu znajdziemy dla niej miejsce w naszym domu (zmieści się właściwie wszędzie), ale także doskonale sprawdzi się w podróży. Można ją schować do walizki i cieszyć się wyprasowanymi ubraniami na wyjeździe. Parownica, mimo mniejszych gabarytów, świetnie radzi sobie z prasowaniem i tych grubszych, i cieńszych materiałów. Dodatkowo może je także odświeżyć. Jeśli zabraliśmy na wyjazd jeden płaszcz, poszliśmy w nim na przykład do baru i „zebraliśmy” na nim wszystkie zapachy, wystarczy skorzystać z parownicy, by pozbyć się ich bardzo szybko. Jest to także idealny wybór dla osób, które nie prasują dużo, ale chcą sobie ułatwić ten proces – zbiornik na wodę jest mniejszy, więc przy dużym prasowaniu trzeba by było go często uzupełniać. 

Parownica stojąca

Innym rodzajem jest parownica stojąca. Jest ona nieco większa, przypomina bowiem odkurzacz, natomiast jest też jednocześnie zdecydowanie bardziej wydajna. W zbiorniku mieści się więcej wody, można wyprasować znacznie więcej ubrań za jednym razem. Poza tym posiada często wieszak, na którym możemy powiesić prasowane ubrania. Końcówka parownicy znajduje się na rurze, dzięki czemu można prasować także rzeczy, które są powieszone wyżej (to świetne rozwiązanie w sklepach odzieżowych. Parownice mają też kółka, więc można niby się bez problemu poruszać. 

To, który rodzaj wybrać, zależy oczywiście od naszych potrzeb. Parownica ręczna będzie lepsza jeśli nie prasujemy dużo, parownica stojąca lepiej sprawdzi się w sklepie.