Drzwi – szczegóły mają znaczenie

Drzwi to nie tylko sklejka, lub blat litego drewna. Jest kilka elementów, na które choć na chwilę rzućmy okiem.

Szczegół pierwszy – klamka

Jeśli mówimy o drzwiach wejściowych – właściwości klamki będą miały dla nas kluczowe znaczenie. Po pierwsze z powodu trwałości elementów – to jak są spasowane wpływa na zużycie. Po latach może się okazać, że klamka będzie rozklekotana. Zobaczmy, czy bez problemu wtedy wymienimy ją na nowo.

Innym ważnym szczegółem są otarcia. Niektóre klamki są pokryte warstwą metalizującej farby. Pod wpływem setki otarć, brudu, potu, zarysowań pierścionkami itp. po latach w kilku miejscach pojawią się otarcia. Nie jest to nic złego, jednak jeśli zależy nam na walorach estetycznych, klamkę trzeba będzie zmienić lub odnowić. Zamiast niej możemy wybrać gałkę, jednak ciężej będzie nam zamknąć lub otworzyć drzwi, kiedy nasze dłonie będą spocone, lub ubierzemy rękawiczki.

Mniejszy problem z klamkami mamy, jeśli chodzi o drzwi wewnętrzne. Mimo wszystko zadbajmy o ich jakość – szczególnie w pokoju dziecięcym, ponieważ jak wiadomo maluchy mają niebywała zdolność (rodzice potwierdzą) do przypadkowego niszczenia przedmiotów.

Zamek

Obecnie trudno wyobrazić sobie drzwi wejściowe, które nie są jednocześnie antywłamaniowe. Niestety w niektórych modelach (choć rzadko) nie do końca przemyślano kwestię ich zamykania. Bywa tak, że po przekręceniu zamknięcia od wewnątrz, nie da się za pomocą klucza otworzyć drzwi z drugiej strony. Jest to bardzo niebezpieczne. W przypadku zasłabnięcia, ulatniania gazu, wypadku itp. bliscy nie mają możliwości dostania się do wewnątrz dzięki zapasowym kluczom. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku osób starszych.

Bywa tak, że po przekręceniu zamknięcia od wewnątrz, nie da się za pomocą klucza otworzyć drzwi z drugiej strony. Jest to bardzo niebezpieczne.

Z tego samego powodu w drzwiach wewnętrznych z jednej strony jest kółko z naciętą kreską – za pomocą śrubokręta lub innego narzędzia jesteśmy w stanie dokonać  awaryjnego otwarcia.

Judasz i tabliczka

Tutaj nie ma wielkiej filozofii. W przypadku Judasza warto po prostu, żeby był i dawał możliwość spojrzenia, kto przychodzi nas odwiedzić. Żyjemy jednak w XXI wieku i bez problemu jego funkcję przejmie kamera.

A tabliczka… jeśli nie chcemy pozostawać anonimowi, zawsze możemy pięknymi literami zaznaczyć, kto w danym miejscu mieszka… Więcej informacji: https://architekci24h.pl/