Rolety czy żaluzje – jakie są różnice?

rolety

Osłony okienne zapewniają ochronę przed nasłonecznieniem, jednocześnie będąc często elementem dekoracyjnym w pomieszczeniu. Powszechnie stosowane w mieszkaniach rolety i żaluzje cały czas są udoskonalane, aby sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów. Oba rozwiązania mają kilka wspólnych cech, ale uwidaczniają się także różnice między nimi. Wybór między roletami a żaluzjami to sprawa indywidualna, jednak warto przed zakupem przeanalizować ich główne właściwości.

Materiał

Rolety zwykle wykonuje się z tkanin naturalnych takich jak bawełna czy len. Czasami jest to mieszanina różnego rodzaju tkanin, zarówno naturalnych, jak i syntetycznych. Dzięki odpowiednim technikom wykończenia, większość rolet jest odporna na brud i deformacje.

Jeszcze do niedawna żaluzje były najczęściej robione z aluminium, co w upalne dni powodowało natychmiastowe nagrzewanie się ich. Obecnie, aby temu zapobiec, aluminium zastępowane jest drewnem lub tworzywem sztucznym.

Kup rolety i żaluzje z montażem w takich miastach jak Sosnowiec, Bytom, Katowice dzięki firmie Monirol.

Wygląd

Jeśli chodzi o design, rolety wydają się być bezapelacyjnie lepszym rozwiązaniem. Mogą to być zwyczajne rolety, pasujące do minimalistycznego wystroju. Ale do wyboru jest także mnóstwo bogato zdobionych rolet, w przeróżnych kolorach, idealnie dopasowujących się do danej aranżacji wnętrza. Bardzo popularne stają się rolety rzymskie, tworzące harmonijkę podczas podnoszenia. Coraz większe uznanie zyskują też dekoracyjne rolety weneckie.

Żaluzje wyglądają zdecydowanie skromniej. Nie można raczej stwierdzić, aby lamelki ( listewki żaluzji ) prezentowały się efektownie. Lepsze wrażenie robią żaluzje drewniane, dobrze odzwierciedlające egzotyczny i orientalny klimat. Większość żaluzji jednak nie sprosta oczekiwaniom wysublimowanych gustów.

Nasłonecznienie

Zwyczajne rolety dobrze chronią przed promieniami słonecznymi, lecz nie dają możliwości pełnej regulacji nasłonecznienia. Dlatego powstały rolety dzień-noc, skonstruowane tak, by przy jednoczesnym zasłonięciu okna, pokaźna ilość światła przedostawała się do wewnątrz pomieszczenia. Rolety dzień-noc ( a także inne rodzaje rolet i żaluzji ) dostępne są razem z możliwością montażu na Monirol.pl

Możliwość sterowania lamelkami zawsze była wielką zaletą żaluzji. Dzięki manewrowaniu listewkami, mogącymi obracać się o 180 stopni, można precyzyjnie ustawić kąt padania światła słonecznego. Dodatkowo, coraz częściej żaluzje z tworzyw sztucznych pokrywane są od zewnątrz dodatkową osłoną zabezpieczającą przed słońcem.

Czyszczenie

Rolety są odporne na zabrudzenia, a w razie konieczności wystarczy przetarcie ich wilgotną szmatką, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt. Jeszcze prościej jest w przypadku rolet rzymskich, które można wyprać w niskiej temperaturze.

Żaluzje szybko pokrywają się kurzem, dlatego nie jest to dobry wybór dla alergików. Czyszczenie lamelek nie należy do przyjemnych, ale przynajmniej istnieją specjalne szczotki do tego przeznaczone, znacznie przyspieszające tę żmudną czynność.

Rolety i żaluzje możesz zamówić bezpośrednio w sklepie Zwijane.pl