Kilka lat na stałe wszedł trend dotyczący budownictwa mieszkalnego, które swoim wyglądem będzie przypominać stodołę. Powrót do korzeni, czy pomysł na kolejną odsłonę budownictwa drewnianego?

Centra miast powoli stają się coraz mniej zamieszkałe. Śródmieścia opanowują biura i centra handlowe. Wiele co zamożniejszych osób ucieka na strzeżone, grodzone osiedla. Część z nich (a także osoby dysponującymi mniejszymi środkami) przenosi się na peryferia oraz na wieś. Kwestią czasu pozostało, aż branża związana z domami wolnostojącymi wypuści nowe pomysły i inspiracje. Ludzie od zawsze szukali tego co ładne, ciekawe i oryginalne. Chcą się wyróżnić i mieszkać w pięknej (oraz przyjaznej) przestrzeni.

Początki i prapoczątki

Twórcy pomysłu nazwali swój projekt po prostu „Nowoczesna Stodoła” i złożyli wniosek w urzędzie patentowym. Dotyczy on oczywiście nazwy. Wniosek został zaakceptowany. Czym zatem jest idea nowoczesnej stodoły i jakimi cechami się wyróżnia?

Inspiracją dla architektów są polskie stodoły. Tu chodzi raczej o zewnętrzność – wnętrze (jak się domyślamy) niezbyt mogło pobudzić wyobraźnię twórców do stworzenia przestrzeni mieszkalnej.

Dach nowoczesnej stodoły

Mamy do czynienia z wysokim dachem, który posiada dwa spady. Są one równe i symetryczne.

Najważniejszym elementem stodoły jest bryła oraz dach. Mamy do czynienia z wysokim dachem, który posiada dwa spady. Są one równe i symetryczne. Z tego powodu dwa równoległe boki mają kształt zbliżony do otwartej kwadratowej koperty. Mogą one zostać przeszklone.

Co warte podkreślenia, dach nowoczesnej stodoły nie posiada okapów. Zmniejsza to nieco koszty. Nie należy się jednak żywić obaw o ochlapanie i zawilgocenie ścian. Specjalne korytka ukryte pod koniec dachu mają za zadanie odprowadzać wodę.

Dla kogo nowoczesna stodoła?

Choć nie jest wymagane, aby stodoła była stworzona z drewna, to przy użyciu tego materiału, da się ukazać w najlepszy możliwy sposób piękno i oryginalność projektu. Ten typ domu to wymarzone miejsce dla minimalistów oraz osób cieniących sobie prostotę. W nowoczesnej stodole nie będą za to dobrze się czuły osoby kochające bogaty wystrój, ornamenty, złoto itp.