Nie każdego (niestety: właściwie większości) stać na zakup małej posiadłości na wsi, nad jeziorem lub w górach. Czasem jest także po prostu bliżej mieć mały ogródek działkowy na obrzeżach miasta. Co też jest warte podkreślenia – da się znaleźć działki za odpowiednią cenę, chociaż rynek nieruchomości obecnie nie rozpieszcza kupujących.

Lauba/altana

Skoro mówimy o czymś tak swojskim jak ogródek, tak też zaczniemy. Na Śląsku na altany (oraz przedsionki/ganki) zwykło się mówić „lauba”. Czasem nazywało się tym mianem małe domki, które powstawały na ogródkach działkowych. Zwykle mają kilka/kilkanaście metrów kwadratowych. Przed zakupem zwróćmy uwagę na to, czy:

  • do domku jest pociągnięta bieżąca woda (jeśli nie: czy działka jest uzbrojona); czy można ją też wykorzystywać do picia po przegotowaniu;
  • domek ma podpiętą instalację elektryczną; kiedy była wykonywana i w jakim jest stanie. Czasem została ona wykonana tak dawno, że przydałby się jej remont – także ze względów bezpieczeństwa, ponieważ aluminiowe instalacje elektryczne po latach użytkowania mają tendencję do psucia się;
  • czy coś nie cieknie – na działkach częstokroć montowano używany lub lekko uszkodzony sprzęt;
  • domek posiada toaletę?
  • czy jest zawilgocony i czy ma wewnątrz grzyba;
  • dach jest w dobrym stanie – jeśli nie, czy da się go łatwo naprawić – np. za pomocą papy;
  • zabezpieczone drzwi wejściowe. Ogródki działkowe są łatwym łupem dla złodziei, ponieważ nocą nikt (lub prawie nikt) tam nie przebywa.

Ogród

Niektóre rzeczy widać gołym okiem – kretowiska itp. Warto wybrać się w słoneczny dzień i zobaczyć jaka temperatura panuje na ogródku. Czy w miejscu, gdzie będziemy chcieli usiąść z przyjaciółmi, jest wystarczająco chłodno? Czy jest przestrzeń na rozłożenie basenu? Spójrzmy także na zdrowie zasadzonych roślin. Może mają jakieś choroby? Jeśli trawa jest przerzedzona, spytajmy sprzedającego jak nisko ją ścinał. Zbyt krótkie cięcie negatywnie wpływa na trawnik.

Spójrzmy od strony wejścia, czy nie będzie nas krępować zbytnia widoczność od strony dróżek, lub drogi.

Ważnym dla zachowania intymności jest także stan ogrodzenia oraz krzewy i żywopłot. Spójrzmy od strony wejścia, czy nie będzie nas krępować zbytnia widoczność od strony dróżek, lub drogi.