Parterowy, z poddaszem użytkowym a może piętrowy? Jaki projekt domu wybrać

dom

Dom parterowy, z poddaszem użytkowym, a może piętrowy? Podobne pytania zadają sobie tysiące osób planujące budowę domu. W poniższym artykule zebraliśmy szereg najważniejszych informacji na temat tego, czym warto kierować się przy wyborze najlepszego projektu domu.

Dom parterowy 

Domy parterowe od lat cieszą się znaczną popularnością, a obecnie zauważalne jest wzmocnienie tego trendu. Ten rodzaj domów charakteryzuje się krótszym czasem budowy, co jest związane z prostą bryłą budynku. Wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednej kondygnacji, dzięki czemu nie ma jakichkolwiek barier komunikacyjnych takich jak schody. Warto również wskazać, że w domach parterowych często nie trzeba wylewać stropów, a ich ocieplanie jest prostsze, aniżeli w konstrukcjach ze skośnymi połaciami dachowymi. 

Na budowę domu parterowego bardzo często decydują się rodziny z małymi dziećmi bądź wielopokoleniowe. Z racji tego, iż na całej przestrzeni domu nie ma schodów, nie ma niebezpieczeństwa związanego z przemieszczaniem się po piętrach. Kolejna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę to fakt, iż dom parterowy nie zacienia w tak dużym stopniu ogrodu jak dom piętrowy, co jest istotne, gdy chcemy uprawiać różne rośliny. 

Najistotniejszą wadą domu parterowego jest to, iż musimy dysponować przestronną działką bądź ograniczyć się do niewielkiego metrażu. W przypadku, gdy podejmujemy decyzję o budowie domu w okolicy, gdzie ceny działek są bardzo wysokie, budowa domu parterowego może nas sporo kosztować – wówczas lepiej jest postawić na dom z dodatkową kondygnacją, by lepiej zagospodarować dostępną przestrzeń. 

Zachęcamy, by zapoznać się z projektami domów autorstwa renomowanej firmy New-House pod adresem https://new-house.com.pl/projekty-domow. Jest to podmiot posiadający ponad 25-letnie doświadczenie w kompleksowej budowie domów jednorodzinnych różnego rodzaju – zarówno parterowych, z poddaszem użytkowym, piętrowych oraz rezydencji. 

Dom z poddaszem użytkowym 

Dom z poddaszem użytkowym to opcja, która jest dedykowana osobom, które lubią skosy i oryginalne przestrzenie. Ten rodzaj domów uważany jest za najbardziej ekonomiczny oraz energooszczędny. 

Aby postawić dom z poddaszem użytkowym, musimy dysponować mniejszą przestrzenią, aniżeli w przypadku domu parterowego. Zaoszczędzoną przestrzeń możemy z kolei zagospodarować na ogród. Dom z poddaszem użytkowym może okazać się strzałem w dziesiątkę zwłaszcza na działce zlokalizowanej w mieście, gdzie ceny są wyjątkowo wysokie. 

Bardzo istotną zaletą domów z poddaszem użytkowym jest również fakt, iż możemy tutaj podzielić pomieszczenia na dzienne zlokalizowane na parterze i nocne usytuowane na poddaszu. W ten sposób zapewniamy wszystkim domownikom oraz przybyłym gościom prywatność. 

Najważniejszą wadą domów z poddaszem użytkowym są skosy – mimo iż wyglądają one estetycznie, to są nieco niefunkcjonalne. Gdy podejmujemy decyzję o wybudowaniu domu z poddaszem użytkowym, musimy mieć też na uwadze fakt, że konieczny jest tutaj montaż okien o konkretnej konstrukcji, np. lukarny bądź okna połaciowe. 

Dom piętrowy 

Projekty domów piętrowych również są wybierane przez wiele osób. W chwili obecnej domy piętrowe w żadnym stopniu nie przypominają stereotypowych budynków w stylu “kostki” – projekty wyróżniają się wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań architektonicznych. Niejednokrotnie stosowane są liczne przeszklenia i oryginalne wykończenia elewacji tworzone z różnych faktur i materiałów. 

Najważniejszą zaletą domów piętrowych jest fakt, iż są one pozbawione skosów, dlatego mamy możliwość zaaranżowania pomieszczeń w dowolny sposób dostosowany do naszych preferencji. Domy piętrowe są strzałem w dziesiątkę, gdy dysponujemy niewielką przestrzenią na działce, a jednocześnie chcielibyśmy dysponować znaczną powierzchnią użytkową w swoim “M”. Domy tego rodzaju są wyjątkowo trwałe, ponieważ posiadają strop pod obiema kondygnacjami. 

Dom piętrowy jest również uważany za bardzo energooszczędny – ogrzewanie domu z kilkoma kondygnacjami jest zdecydowanie tańsze aniżeli, w przypadku domów parterowych. 

Szczegółowe informacje na temat budowy domów można znaleźć na stronie https://new-house.com.pl/budowa-domu.