Jak schłodzić mieszkanie w lecie?
Klimatolodzy alarmują, że fale upałów w lecie będą się z biegiem lat coraz bardziej nasilać. Zbyt wysoka temperatura jest bardzo dokuczliwa – szczególnie w wilgotnych pomieszczeniach. W jaki sposób możemy zadbać o komfort domowników oraz/lub pracowników?
Wiatrak
Wiatraki nie obniżą realnej temperatury w pomieszczeniu, ale z pewnością zmienią tę odczuwalną. Powiew powietrza rozprasza otoczkę cieplną wokół naszego ciała – to dlatego podczas górskich wędrówek z upragnieniem oczekujemy na powiew wiatru.
Wentylator jest bardzo tanim rozwiązaniem, które niestety nie jest zbyt wydajne. Z tego powodu nada się raczej jako okazjonalne lub dodatkowe źródło chłodzenia np. na działce. Może także w dłuższej perspektywie czasowej szkodzić osobom wrażliwym na podmuchy (choroby zatok, osoby starsze, małe dzieci).
Klimatyzatory
Są stworzone do chłodzenia – zarówno te przenośne, jak i zabudowane z jednostką zewnętrzną. Wykorzystują w swojej pracy czynnik chłodniczy, który pozwala na przekazywanie energii z jednego miejsca w drugie. Różnicę między sprawnie działająca klimatyzacją a wiatrakami najłatwiej dostrzec wsiadając do samochodów w nią niewyposażonych.
Klimatyzatory sprawdzą się w szczególności w biurach – można je łączyć w wiele modułów sterowanych z jednego miejsca. Odpowiednio wyciszone, nie emitują zbyt wiele hałasu. Wadą może być za to zbytnie wysuszanie powietrza, jednak można temu zapobiec np. poprzez pracę nawilżaczy powietrza.
Pompy ciepła
Ktoś się pewnie zastanowi, skąd w tym zestawieniu pojawia się urządzenie służące do ogrzewania domu. Otóż odpowiednie pompy ciepła potrafią odwrócić obieg pracy. Dzięki temu cieple powietrze z wnętrza domu jest transportowane na zewnątrz pomieszczeń. Oczywiście jest to mniej wydajne rozwiązanie od klimatyzacji.
Odpowiednie pompy ciepła potrafią odwrócić obieg pracy.
Ocieplenie
Jest jednym z ważniejszych elementów domu, który niestety nie był montowany w starszych budynkach. Dzięki warstwom pianki poliuretanowej, styropianu, wełny mineralnej lub innych substancji, mieszkanie w zimie traci mniej ciepła, a w lecie mniej go przyjmuje. Różnice przed i po ociepleniu są bardzo odczuwalne, jednak z powodu na praw własności lub kosztu, czasem nie można zainwestować w to ulepszenie budynku.