Z czego wykonać cokół przypodłogowy i jak dobrać go do wnętrza?
Listwy i cokoły przypodłogowe to niezbędne elementy dekoracyjne we wszystkich pomieszczeniach. Pełnią wiele ważnych ról, a ich dobór nie powinien być przypadkowy. Popatrzmy zatem, z jakich materiałów mogą być wykonane te ważne elementy wykończeniowe i jak dobrać je do poszczególnych pomieszczeń.
Cokół czy listwa?
Na początek zastanówmy się, jaka jest dokładnie różnica pomiędzy listwą przypodłogową a cokołem. Jest to przede wszystkim wysokość – cokoły są znacznie wyższe niż listwy i często wyglądają znacznie bardziej dekoracyjnie. Ze względu na ten fakt, należy je dobierać bardzo uważnie do posadzek i całego wystroju pomieszczenia, aby prezentowały się naprawdę elegancko.
Jaką rolę pełnią oba te rodzaje wykończenia? Są odpowiedzialne za zasłonięcie szczeliny dylatacyjnej i ewentualnie znajdujących się przy podłodze kabli. Stanowią także estetyczne, gładkie przejście pomiędzy ścianą a podłogą. Dodatkowo mają za zadanie chronić dolną część ściany przed zabrudzeniem czy uszkodzeniem.
A co wybrać lepiej, cokół czy listwę? Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od tego, na jaki styl w domu czy mieszkaniu się decydujemy. Jeśli jednak zależy nam na lepszej ochronie ściany na odrobinę wyższą wysokość, cokół z pewnością sprawdzi się lepiej. Należy przy tym zawsze pamiętać, że cokół stanowi niejako przedłużenie podłogi, dlatego jest dopasowywany przede wszystkim do niej.
Z czego może być wykonany cokół przypodłogowy?
Cokoły przypodłogowe wykonywane są z wielu różnych materiałów. Do najbardziej popularnych należą drewno, w tym zarówno drewno rodzime jak i egzotyczne, płyta MDF i ceramika (lub gres). Ich konkretne zastosowanie zależy przede wszystkim od rodzaju posadzki, jaki znajduje się w pomieszczeniu.
Do podłóg drewnianych stosuje się cokoły i listwy drewniane. Jest to najbardziej tradycyjny rodzaj wykończenia, który jest mocowany do ściany za pomocą gwoździ lub kleju. Ze względu na swoją specyfikę, drewniane cokoły zazwyczaj nie są wykorzystywane w pomieszczeniach o dużej wilgotności.
W większości współczesnych domów stosuje się cokoły z płyty MDF. Odznacza się ona bardzo dobrymi parametrami, przede wszystkim wysoką odpornością na uszkodzenia oraz pewną elastycznością. Często listwy i cokoły z MDF mają już wbudowane specjalne klipsy, z pomocą których bardzo łatwo mocuje się je do ściany. Są eleganckim wykończeniem, które dobrze pasuje do podłóg z paneli oraz wyłożonych wykładzinami podłogowymi. Co więcej, cokoły z płyty MDF pozwalają na niemal dowolny wybór koloru, a nawet samodzielne pomalowanie na wybrany odcień.
Cokoły ceramiczne i gresowe stosuje się do płytek podłogowych ceramicznych, zazwyczaj w pomieszczeniach o dużej wilgotności, takich jak kuchnia i łazienka, a także w przedpokojach, gdzie ważne jest dobre zabezpieczenie dolnego fragmentu ściany.
Jak dobrać cokół do wnętrza?
Cokół powinien dobrze harmonizować z całym wystrojem pomieszczenia, dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na jego kolorystykę. Powinna być dobrze dopasowana do koloru podłogi (to częstszy wybór) lub ściany, co pomoże stworzyć harmonijną całość. W przypadku bardzo ciemnych podłóg lepszym wyborem będzie jednak wybór niższych i jaśniejszych cokołów, dopasowanych do barwy ściany, co pomoże w optycznym rozjaśnieniu wnętrza i doda mu lekkości.