Jeśli już wcześniej szukaliście w Internecie informacji na temat pomp ciepła, to pewnie nie raz przeczytaliście o tym, że działają podobnie jak lodówka – tylko że odwrotnie. Jest w tym sporo racji. Przyjrzyjmy się dokładniej zasadzie działania tych urządzeń.

Bez produkcji ciepła

Dla wielu może to być zaskoczeniem, ale pompa ciepła nie produkuje energii. Mimo to, domy, biura, a nawet kościoły przez nią ogrzewane są suche i ciepłe.  Jak to jest możliwe? Tu pojawia się pewien paradoks – to urządzenie potrafi transportować energię cieplną z miejsca o niższej temperaturze, do pomieszczenia, gdzie jest ciepło. Choć na pierwszy rzut oka przeczy to prawom fizyki – zasada działania tych urządzeń jest z nimi w pełni zgodna.

Urządzenie potrafi transportować energię cieplną z miejsca o niższej temperaturze, do pomieszczenia, gdzie jest ciepło.

Jak pracuje pompa ciepła?

Energię przejmuje specjalny czynnik, który paruje już w bardzo niskich temperaturach. W zależności od typu pompy, energia pobierana jest:

  • z wody
  • z gruntu
  • z powietrza

Następnie czynnik jest sprężany. Do tego potrzeba niewielkiej ilości prądu elektrycznego (ok. 1/5 wartości przekazanej przez pompę energii do mieszkania). Dzięki sprężeniu temperatura czynnika znacznie wzrasta. Potem następuje przekazanie energii i skroplenie czynnika w skraplaczu. Gdy to nastąpi, czynnik może być rozprężony i obieg się zamyka. Cieplejsza dzięki czynnikowi woda (przekazanie następuje w wymienniku) krąży w mieszkaniu najczęściej w ogrzewaniu podłogowym lub ściennym. Do tego potrzeba jest pompa.

Co ciekawe – po spełnieniu pewnych warunków (odpowiednia budowa) istnieje możliwość odwrócenia obiegu i chłodzenia pomieszczeń latem.

Różnice

Różnice między różnymi typami pompy dotyczą głównie źródła, z którego pobierana jest energia. Najprostsze, najtańsze, najmniej ingerujące w teren, ale i najmniej efektywne są powietrzne pompy ciepła.

W przypadku pomp gruntowych mówimy już o większych wydatkach oraz korzyściach. Trzeba wykonać odpowiednie wykopy (długie pionowe lub poziomo na większym obszarze) i zakopać kolektory. Jeśli mówimy o pompach wodnych, to podobnie – trzeba albo umieścić kolektor na dnie zbiornika, albo zakopać tak, aby były zanurzone w wodach gruntowych.

Czy to się opłaca?                                                           

Użytkowanie pomp ciepła jest opłacalne w dłuższej perspektywie czasowej – nie wspominając już o korzyściach dla środowiska. O urządzeniu warto pomyśleć zwłaszcza przy zakupie nowych domów lub przy generalnym remoncie/wymianie ogrzewania.