Planujesz oświetlenie poddasza? Potrzebne Ci będą lampy ścienne!

lampy ścienne

Zastanawiasz się, jak w funkcjonalny i stylowy sposób oświetlić poddasze? Dobór lamp pod skosy to niełatwe zadanie. Na poddasze wpada mniej naturalnego światła niż do pozostałych części domu. Do tego wnętrza zwykle są niskie i nieustawne, więc nie wszystkie rozwiązania oświetleniowe się w nich sprawdzą. Do optymalnego rozświetlenia pomieszczeń pod skosami doskonale nadają się lampy ścienne. Dlaczego akurat oświetlenie ścienne? Czytaj dalej…

Najważniejsze zasady planowania oświetlenia poddasza

Planując oświetlenie poddasza, należy wziąć pod uwagę jego przeznaczenie, metraż, dostęp do naturalnego światła oraz indywidualne preferencje i potrzeby mieszkańców/użytkowników. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje także design lamp. W niskich pomieszczeniach raczej nie montuje się rozłożystych żyrandoli na długich kablach ani nie rozstawia wysokich lamp podłogowych. Poddasza warto oświetlać za pomocą lamp ściennych, oświetlenia sufitowego oraz/lub lampek stołowych. Sprawiają one, że poddasze staje się bardziej funkcjonalne, przytulne i atrakcyjne.

Planowanie oświetlenia głównego, punktowego i dekoracyjnego

Na poddaszu, podobnie zresztą jak w mieszkaniu bez skosów, należy zaplanować:

  • oświetlenie główne – czyli ogólne, centralne, zapewniające rozproszony blask, docierający w różnym stopniu do wszystkich zakamarków (w tej roli znakomicie sprawdzą się reflektorki sufitowe, nowoczesne plafony, oprawy wpuszczane w sufit oraz lampy podsufitowe);
  • oświetlenie punktowe – emitujące neutralny lub chłodny, wyrazisty blask, idealny do czytania, uczenia się i pracy, a także do eksponowania dekoracji i optycznego poprawiania proporcji wnętrza;
  • oświetlenie dekoracyjne – zdobiące aranżację i budujące w pomieszczeniu odpowiedni nastrój.

Lampy ścienne – oświetlenie wielozadaniowe

Na poddaszach nowoczesne lampy ścienne mogą odgrywać rolę zarówno oświetlenia punktowego, jak i dekoracyjnego. Doskonale radzą sobie w tak trudnych do zagospodarowania wnętrzach. Zapewniają optymalną ilość światła, tworzą przyjemny klimat i zdobią przestrzeń, nie zajmując przy tym wiele miejsca i nie przeszkadzając w poruszaniu się.

Jakie lampy ścienne wybrać na poddasze?

  • Jeśli lampa ścienna ma służyć do czytania, nauki, pracy czy wykonywania innych, wymagających precyzji czynności, wybierz model z ruchomym kloszem lub ramieniem. Przydatna będzie także funkcja regulacji natężenia światła.
  • Zależy Ci, by zaoszczędzić maksimum miejsca? Rozglądaj się za minimalistycznym oświetleniem ściennym z kompaktowymi kloszami albo z odsłoniętymi żarówkami.
  • Szukasz lamp ściennych o charakterze dekoracyjnym? Postaw na designerskie modele, generujące delikatnie ciepły, przyjazny dla oczu blask. Takie światło sprzyja relaksacji i buduje przytulność.
  • Jeżeli na Twoim poddaszu lampy ścienne będą pracować nawet kilkanaście godzin na dobę, wybierz energooszczędne i wytrzymałe oprawy LED – z wbudowanym źródłem światła. Pamiętaj, by przed zakupem sprawdzić natężenie i barwę emitowanego światła.

Podsumowanie

Pod skosami coraz częściej urządzane są stylowe mieszkania i wygodne pracownie. Aby korzystanie z poddasza było komfortowe i bezpieczne, potrzebne jest światło – w optymalnej ilości i w odpowiedniej oprawie. Rolę oświetlenia punktowego i dekoracyjnego pod skosami z powodzeniem pełnić mogą lampy ścienne.