Powietrze wewnątrz domu
Kiedy myślimy o domu i dbaniu o niego, przed oczyma mamy ściany, podłogi, dach i remonty. A gdyby za jego istotną część uznać także powietrze, które się w nim znajduje?
Obecnie producenci oferują nam wiele urządzeń poprawiających jakość powietrza, którym oddychamy w mieszkaniach. Występują często w wariantach mieszanych – np. oczyszczacz z nawilżaczem, ale w tym artykule skupimy się na „czystych” gatunkach. Jaki sprzęt najczęściej gości w polskich domach?
Klimatyzatory
Pierwsze urządzenia, o których myślimy podczas upałów i pierwsze, które przeklinamy, gdy zepsują się np. podczas długiej trasy w samochodzie. Ich głównym zadaniem jest schłodzić powietrze, jednak czasem wykorzystuje się je do dogrzewania w okresie przejściowym z zimniejszej pory roku, na tę cieplejszą (lub odwrotnie). Na rynku znajdziemy zarówno urządzenia przenośne, jak i rozbudowane jednostki multisplit, które działają na przestrzeni wielu pokoi/biur jednocześnie.
Dawniej do schłodzenia (czasem z powodu ceny dalej) wykorzystywano wiatraki, jednak wydajność klimatyzatorów i realne obniżanie temperatury w pomieszczeniach, przemawiają na korzyść tych drugich. Wiatraki zmieniają jedynie temperaturę odczuwalną przez ludzi poprzez rozproszenie warstwy cieplnej przy naszych ciałach.
Oczyszczacze powietrza
Od kilkunastu lat jesteśmy coraz lepiej uświadomieni na temat zagrożeń ekologicznych. Jednym z nich jest występowanie w powietrzu (szczególnie w aglomeracjach miejskich) pyłów zawieszonych PM 1.0, PM 2.5, PM 10. Oprócz szkód w naturze, wyrządzają one krzywdę naszym organizmom. Z tego powodu przy wykorzystaniu filtrów EPA i HEPA powstały oczyszczacze powietrza. Wspomniane filtry zatrzymują niepożądane cząsteczki w sobie. W lepszych produktach stan powietrza jest na bieżąco monitorowany, a prędkość oczyszczania jest zależna od poziomu zanieczyszczenia. Nie przeszkadza to jednak ustawić parametrów pracy ręcznie.
W lepszych produktach stan powietrza jest na bieżąco monitorowany, a prędkość oczyszczania jest zależna od poziomu zanieczyszczenia. Nie przeszkadza to jednak ustawić parametrów pracy ręcznie.
Nawilżacze powietrza
Zmorą okresu grzewczego jest suche powietrze. Nasi rodzice (może my sami lub nasze babcie i dziadkowie?) gotowali wodę w garnkach, kładli na kaloryferach mokre ścierki, aby nam się lepiej oddychało. Suche powietrze działa bardzo niekorzystnie na śluzówkę, a co za tym idzie na nasze zdrowie, ponieważ śluzówka jest jedną z barier ochronnych przeciw wirusom i bakteriom i działa dobrze wtedy, kiedy jest sama dobrze nawilżona.